Tisková zpráva #4 – Jarní znovuzrození projektu FIRSTLIFE

Zbývá méně než rok. Jedenáct měsíců do posledního expa Solar Decathlon Europe 21/22. A tento zásadní termín našeho projektu FIRSTLIFE je vidět na každé aktualizaci designu. Blížíme se k poskytnutí naší vize moderních kolejí v německém Wuppertalu, městě očekávaného finále soutěže.

Navíc nyní známe přesné místo naší prototypové předváděcí jednotky domu. Na slavnostním losování starosta Wuppertalu Uwe Schneidewind pro FIRSTLIFE vybral los s číslem 8. Je to perfektní místo pro naši prototypovou přístavbu kolejního domu, dostatečně blízko hlavní budovy, kde může zářit.

Projekty přístavby Větrník a HDU byly v jarním období ještě značně přerušeny pandemickou situací. Týmy se rychle rozrůstali, ale jelikož všechna setkání probíhala online, nováčci měli problém se do běžícího projektu zapojit. To ovšem bylo nutné, protože máme hodně práce. Naštěstí členové ukázali týmového ducha a kvalitu a ani pandemická situace nás nezastavila.

Po posledním deliverablu v březnu 2021 jsme se rozhodli udělat krok zpět a podívat se na daný projekt v širším měřítku. O designových atributech se během jarního období hojně diskutovalo, ale stálo to za to. Nová, aktualizovaná verze kolejí FIRSTLIFE se skládá z mnoha špičkových technologií. Do návrhu byly integrovány například hybridní solární panely. To znamená, že budeme moci využívat fotovoltaickou část panelu k získávání elektřiny a zároveň získávat ohřátou vodu z fototermické části hybridního panelu. Tyto prvky navíc poskytnou stín pro obyvatele horní zelené střechy. Staráme se také o vodu a její využití v objektu. Člen našeho týmu a expert na udržitelnost Ing. Jan Pešta říká: ,,Vzhledem k nedostatku vody do budoucna je řešení návrhu decentralizovaných systémů úpravy vody v budovách nevyhnutelné. Proto používáme čištění odpadních vod ve vertikální kořenové zóně, které kombinuje čištění vody se zvýšením biodiverzity a chlazením jižní strany budovy.”

Náš návrh byl také převzat mimo virtuální designové místnosti a ukázán odborníkům v mnoha oborech. Pozvaní hosté, jako jsou učitelé ze stavební fakulty, vědci z UCEEB a odborníci z byznysu, nám poskytli občas těžkou, ale zato cennou zpětnou vazbu, která je vždy nezbytná.

A začínáme být uznáváni i příslušnými institucemi. Projekt má nyní záštitu ministra zahraniční věcí ČR, rektora ČVUT a Česko-německé hospodářské komory. ,,To je nezbytné, když studenti osloví budoucí partnery, ať už z komunitních organizací, vlády nebo společností. Student nepřichází z ulice, má podporu z nejvyšších míst,” říká profesor Jan Tywoniak, fakultní poradce týmu. HDU se nepostaví sám, potřebujeme finanční podporu od veřejných společností. Abychom byli přesnější, máme již několik schůzek, takže to vypadá, že trh je i přes pandemii připraven podporovat studenty a udržitelné projekty.

Stavba projektu FIRSTLIFE je daleko odsud, ale každým dnem se blížíme. Na cestě jsme měli nějaké problémy, ale je skvělé vidět růst nápadu a jak moc může tým překonat, aby navrhl a nakonec skutečně vybudoval svou vizi moderního studentského bydlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *