Tisková zpráva #5 – Připravit, postavit!

Letní prázdniny? Pff. Líný podzimní začátek semestru? Ani náhodou. To se týmu FIRSTLIFE nestalo. V posledních měsících jsme dali projektu hodně. Ale jaký pokrok jsme udělali? ANo, od začátku jsme byli připraveni dům postavit. Ale díky tvrdé práci našeho týmu jsme téměř připraveni začít stavět.

Projekt FIRSTLIFE sídlící v Praze je právě nyní v klíčovém bodě své cesty do finále Solar Decathlon Europe 21/22 v německém Wuppertalu. Máme necelých 200 dní na to, abychom ostatním týmům z Evropy a hlavně sami sobě ukázali, že náš návrh rozšíření kolejí není jen vize. Ukázat tu vizi ve skutečnosti. A jsme blízko jejímu vybudování.

Výkresy naší domovní demonstrační jednotky již nejsou jen nápady a návrhy. S každým novým výpočtem a technickým rozhodnutím je náš návrh přesnější a, řekněme, proveditelný. Využíváme dovedností elektrotechniků, stavebních inženýrů, inženýrů stavebních služeb atd. Rostli jsme ale také v odděleních měkkých dovedností. Máme stabilní PR a fundraisingové skupiny. Náš tým, který má téměř 60 hlav, je nyní rozdělen do 14 pracovních skupin, z nichž každá má specializovanou oblast odborných znalostí. ,,Je neuvěřitelné, jak studenti, kteří se nikdy předtím neviděli, dokážou vyřešit problém a najít skrytou souvislost pro každé jedinečné a chytré řešení,” říká Eliška Kopačková, studentka magisterského studia a členka naší architektonické skupiny.

Další velkou novinkou je, že jsme blízko uzavření obchodu s významnými českými společnostmi, abychom splnili rozpočet plánovaný na projekt tak náročný, jako je FIRSTLIFE. Naši fundraiseři se téměř denně setkávají s potenciálními partnery.

Také jsme již v kontaktu s vnějším světem. Měli jsme několik příležitostí mluvit se studenty na naší domovské univerzitě. A ukázali jsme náš demonstrační návrh domu ve virtuální realitě na ForArch 2021, největší každoroční výstavě stavebního inženýrství v Česku. Naši myšlenkou upcyklace jsme také prezentovali na pražské výstavě Pokoje 2021 s naší expozicí nazvanou “World Wade out of Waste”. Díky této akci našeho architektonického týmu jsme byli zmíněni v jednom z největších internetových zpravodajských médií Aktuálně.cz. Doufejme, že je to jen první zmínka a v příštích měsících přibudou další. A když už se bavíme o médiích, máme nějaké články ve specializovaných, jako je Odpadové fórum a TZB-info.

Ale největší výzva je teprve před námi. Jsme jen pár týdnů od zahájení stavby našeho domu. Jak říká náš fakultní poradce profesor Jan Tywoniak: ,,Je klíčové udržet tým pohromadě v nejtěžším období soutěže, kterým je stavba prototypu. Každé neoptimální rozhodnutí učiněné během období návrhu musí být rychle vyřešeno na místě.” Ano, ve fázi budování bude potřeba vyřešit více než jednu krizi. Nepočítám ten Covid. Ale my si poradíme. Uvidíš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *